Přihlaste se a využijte web naplno SKALKY.NET »

Prezentace - Citrus Calamondin - "Kyselý pomeranč"

 

Prezentace » mili » Citrus Calamondin - "Kyselý pomeranč" » Hlavní stránka prezentaceNápověda 

Hlavní fotka
1.1
Citrus Calamondin - "Kyselý pomeranč"
*
*
*
*

Majitel: mili   Hornina: Ostatní
Zapsáno: 28. 5. 2016   Poslední aktualizace: 10. 11. 2016 Nový záznam v deníku 
Počet návštěv: 9   Hodnocení: 0 %
Kategorie: Ostatní   Oblíbenost: 1 uživatelů
Založení: 28. 5. 2016   Rozloha: 0 m2
Délka: 0 m   Šířka: 0 m
Obec:   Nadmořská výška: 0 m
Fotek a videí: 1+0   Komentářů: 2


Popis: Tento keřík nebo malý stromek pochází z jihovýchodní Asie. Oblíbený je pak především na Filipínách, kde se používá k vaření. Někde je také uváděno, že ve volné přírodě nikdy nerostl ve velkém, a že je to vlastně uměle vytvořený stromek.

Může vyrůst do výšky tří až šesti metrů. Má malé citrusové plody, kterými se může dochutit jídlo a pití. Na pěstování je poměrně nenáročný. Bude-li mít málo zálivky, začnou mu odumírat kořeny, a naopak při silném přelití bude kořenový systém náchylný na plísňová onemocnění.Kdo si potrpí na „vědečtější“ přístup, tomu pomůže dobrá rada, že pro zálivku bychom měli používat alespoň 10% objemu květináče. U květináče s průměrem 12 cm je to cca 80 ml, u průměru 19 cm je to 300 ml, atd.
Pokud bude voda vytékat do misky pod květináčem, vodu hned vylijeme. Čím sušší je vzduch, tím častěji zaléváme. To samé platí i v případě, že pomerančovník stojí v průvanu nebo okolo něj hodně proudí vzduch. Dobrým ukazatelem pro zalití jsou také listy, pokud se kroutí, ztrácejí svůj odstín nebo se ohýbají, je nejvyšší čas stromek zalít.

Pokud stromek přeroste zhruba dvakrát výšku květináče, můžeme ho přesadit. Calamondin potřebuje zeminu s vysokým procentem kůry, a s příměsí rašeliny a písku. Nesmí se v ní držet voda – proto zaléváme častěji. Rozhodně tedy nepoužívejte běžnou hutnou nebo dokonce jílovitou zeminu! V období růstu, tedy zhruba od března do září, rostlinu pravidelně přihnojujeme. Lepší jsou speciální hnojiva, pokud možno tekutá. Mimo období růstu přidáváme hnojivo ke každé třetí zálivce. Citrusovník potřebuje hodně dusíku, fosforu a draslíku. Najdete je ve většině hnojiv, ale citrusové stromky vyžadují také hořčík, měď a zinek. Tyto mikroživiny nejsou obecně ve standardních hnojivech, ale ve speciálně připravených citrusových hnojivech s vyšší kvalitou.

Na přesazení se doporučuje jaro či počátek léta. V žádném případě se nepřesazuje na podzim či v zimě, protože pak už stromek neporoste, neboť kořeny by se v substrátu neusadily. Nový květináč má být dostatečně velký na to, aby se kolem kořenového balu vešlo několik centimetrů čerstvé zeminy. Tu pak umačkejte prsty, aby tam nezůstaly vzduchové bubliny. Důkladně prolijte, aby hlína byla vlhká.

Někdy se korunka citrusovníku musí zastřihnout, aby držel tvar. Uvědomte si, že větvičky, které se zastřihnou, ten rok nevykvetou. Je dobré ji zeštíhlit tím, že se odstřihnou jen ty nejdelší výhonky, nezmění se tím přirozené období květů. Těsně nad listem, tam, kde se to větví, a to v létě, kdy rostlina roste. Ne po měsíci září!

ZDROJ INFORMACÍ: http://www.venusanka.cz/

Stanoviště: Tam, kde je dostatek světla, a teploty nekolísají více než 10°C mezi dnem a nocí. A kde teplota neklesne pod 5°C. Může to být ať už na parapetu nebo na stolku blízko okna. Je lepší rostlinu nedávat na příliš větrné místo nebo tam, kde je průvan. Ale ani n


NahoruDeníček
10
11.2016
Tak stromeček měl celé léto opravdu bohatou úrodu. Avšak na podzim začal opadávat a teď je holý jak nemluvně. A já doufám, že to není konečná, a že zase ještě poroste... :-O
Byla by ho škoda. Byl tak nádherný. sad
28
5.2016
Dnes jsme si tento krásný stromeček pořídili domů. V nejbližší době chci dokoupit rašelinu a stromeček přesadit do většího květináče. Také se musím porozhlédnout po vhodném hnojivu pro citrusovníky.
Snad se mu u nás bude dobře dařit. ahoj
Dárečky od návštěvníků Nápověda
NahoruHodnocení návštěvníků

Ohodnotit prezentaci Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživateleHodnocení: 0 %

NahoruKomentáře návštěvníků

přidat komentář

mili
30.5.16 17:20
Já doufám, že úroda bude bohatá, a že se stromečku bude dařit. Slyšela jsem od pár lidí, že většinou brzy opadá a nic z něho není. :-O ahoj
Valtia
29.5.16 11:50
Moc krásný stromeček! Už se těším jakou bude mít ůrodu
 
© SKALKY.NET - http://skalky.net/prezentace/294