Odolné borovice


Borovice černá
Pinus nigra

Tento jehličnan je oblíbený pro svůj pomalý růst a hustou korunu. Odrůda ´Pyramidalis´ tvoří sevřený kužel, který není třeba zaštipovat. Kultivar ´Globosa´ má téměř dokonalý kulovitý tvar, hodí se i do japonských zahrad. Dřevina pochází z Rakouska.

Tipy pro pěstování: Protože si borovice černá drží svůj tvar, často se vysazuje do skalek. Je mrazuvzdorná, nezničí ji ani teploty třicet stupňů pod nulou.

 


Borovice osinatá
Pinus aristata

Pomalu rostoucí borovice osinatá má temně zelené jehličí uspořádané ve svazcích po pěti s roztroušenými pryskyřičnými kanálky i viditelnými smolnými kapkami. Odolná dřevina pocházející z Ameriky se pěstuje spíš jako keř. Vysazují se do skalek i větších skupin.

Tipy pro pěstování: Může růst na suchých i větrných místech, nezničí ji ani mrazy. Jako horský druh nesnáší podmáčení a také potřebuje propustnou půdu.

 


Borovice himálajská
Pinus wallichiana

Borovice himálajská zaujme jehlicemi, které dělají strom velmi atraktivní – jsou jemné, šedozelené, dlouhé až dvacet centimetrů, lehce převisají. Dřevina má kuželovitou korunu a vodorovně postavené větve. Nejlépe vypadá jako solitéra.

Tipy pro pěstování: Potřebuje slunné chráněné stanoviště, poroste i v polostínu. Vyžaduje propustnou půdu s dostatkem živin. Je citlivá na velké teplotní výkyvy.

 


Borovice kleč
Pinus mugo

Tato borovice roste jako hustý keř s poléhavými větvemi, proto se hodí na velké zahrady. Výrazně menší až zakrslé jsou kultivary ´Mops´, ´Ophir´, ´Gnom´ nebo ´Pumilio´, které se dají pěstovat i v nádobách, na skalkách či vřesovištích. Dřevina pochází z Alp a Karpat.

Tipy pro pěstování: Keř potřebuje půdu s vyšším obsahem vápníku a hodně slunce, nevadí jí sucho. Jako horský druh je borovice kleč mrazuvzdorná.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Odolné borovice