Nápady pro sváteční jmelí s plody štěstí, kořením i mašlí

1. 12. 2020

Sváteční jmelí bílé roste v korunách stromů, plody dozrávají v zimě a připomínají perly. Není divu, že rostlinu obestřely mýty a pověsti.

Latinský název jmelí bílého Viscum album připomíná bílou (albus) barvu a vlastnosti plodů. Tedy lepkavost či přilnavost (viscosus) dužniny bobule, která chrání jediné semeno a umožňuje jeho přichycení a vyklíčení v koruně stromu. Tato stálezelená poloparazitická rostlina patří do čeledi santálovitých.

Jmelí má mnoho lidových názvů: méli, jemela, jemelo, jmel, jimelí, omejlí, omelí, gmejl, gmeil, mejlí, lepiňák.

Jmelí pro štěstí

Sváteční jmelí pro štěstí, tentokrát ve starobylých skleničkách

Semena jmelí přenášejí ptáci trusem; na podzim a v zimě si pochutnávají na bílých bobulích. K tomuto způsobu šíření rostliny přispívá v Česku přibližně třicet ptačích druhů.

Symbol štěstí a splněných přání

V předkřesťanském období lidé věřili, že jmelí ztělesňuje živoucího ducha. Stalo se proto symbolem života i ochranným talismanem.

Věnec lemují nařezané špalíky z lístkových prutů. Mezi nimi je skobičkami přichyceno drobné jmelí. Bílou přízdobu tvoří filcová stuha.
  • V křesťanské tradici jmelí symbolizuje oslavu Vánoc. Podle jedné z nejznámějších štědrovečerních zvyklostí přinese rostlina do domu štěstí a požehnání, pokud hlava rodiny za prvního kuropění zavěsí nad štědrovečerní stůl snítku zelených, stříbrných nebo pozlacených větévek. Jmelí pak splní přání každému u stolu, kdo je zašeptá do ohně první zapálené svíčky na vánočním stromečku.

Magický účinek rostliny se umocňuje, je-li snítka darována, nikoli zakoupena. Štěstí je také ovlivněno množstvím bobulek, čím víc jich snítka obsahuje, tím většího se obdarované osobě dostane.

Jmelí se stuhou zavěšené na vratech

Vrata vhodná k políbení, ale bobulí je málo…

  • Ve středověku přinesli angličtí žoldnéři do Německa a Švýcarska zvyk, podle nějž může muž políbit každou dívku, kterou zastihne pod zavěšeným jmelím. Po každém polibku však musí oba společně utrhnout jednu bobulku. Poslední bobulka znamená poslední polibek, aby láska z domu neodešla. Této tradice se přidrželi i majitelé nevěstinců, kteří snítku jmelí zavěšovali vedle červené lucerny jako příslib prodejné lásky.

Díky lepivým složkám prý jmelí umí udržet svazek mezi mužem a ženou.

Jmelí byla připisována i schopnost chránit člověka proti ohni a čarodějnicím, mělo posilovat odvahu, zdraví a plodnost.

  • V Norsku sloužilo jako ratolest míru.
  • V Rakousku lidé věřili, že jmelí zavěšené nad štědrovečerním stolem přinese bohatou úrodu a sedláci jej zaorávali do první brázdy.
  • Irové si pro štěstí z větviček jmelí splétali náramky nebo amulety. Snítka zavěšená nad vchodem do irského venkovského domu zaručovala pohostinství a pozvání k jídlu.
Jmelí, skořice i vánoční kouličky

Měděná nádoba vypíchána jmelím, ozdobeným vánočními koulemi, skořicí a lístky šedého starčku (Senecio)

Úzká navazovaná vazba

Do úzké kytice navazujeme jednotlivé snítky jmelí na silnější prut

Léčivé účinky

Výtažky ze jmelí najdeme například v léčivech na vysoký tlak, pomáhají při zánětech kloubů, doporučují se během menopauzy, působí močopudně.

Účinky jmelí můžeme vyzkoušet i v domácích podmínkách. Měli bychom to však udělat až po konzultaci s odborníkem.

Užívání této rostliny může vyvolat i  nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou například průjem, zvracení, křeče nebo halucinace.

Určitě bychom nikdy neměli překračovat lékařem doporučené dávkování.

Babky bylinkářky jmelí využívaly jako uklidňující lék, také ho podávaly při potížích s vysokým tlakem, proti zánětům a při onemocněních močových cest.

Někdy se také rostlinka aplikovala vně, zvláště na lupénku, různé alergie a spáleniny.

Sváteční jmelí ve floristické inspiraci

Pro floristy a příznivce tvoření představuje jmelí sváteční materiál, který i díky mytickým schopnostem rostliny láká k vazbám se symbolikou Vánoc, očekávání, naděje.

  1. Celá koule jmelí i s větví je jednoduše přizdobena několika skleněnými ozdobami a velkou mašlí z přírodního lýka.
  2. Keramickou nádobu vyplňují snítky jmelí. V jejich středu je umístěna dominantní svíčka, okolo malé ozdůbky, skořice a zlaté hvězdičky.
  3. Tradiční závěs s červenou stuhou a cesmínou.

 

Oválek vytvoříme navazováním jmelí na silnější drát. Ze zlaté drátěnky vytvoříme ozdobné ouško na zavěšení. Přizdobíme několika hvězdičkami a stuhou.

 

Tvořila a fotografovala autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Nádhera. Ještě typ kde je možné tyto dekorace že jmelí koupit. Ne každý má možnost si je vyrobit. Ale i tak moc děkuji.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
1
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x