Přihlaste se a využijte web naplno SKALKY.NET »

netřesk střešní

 

Atlas » Sempervivum tectorum 

netřesk | © Jrk | Sempervivum tectorum

» další fotky

Latinský název: Sempervivum tectorum
Český název: netřesk střešní
Rubrika: Netřesky
Světelné nároky: Polostín až plné světlo
Náročnost: Velmi nízká
Forma: Listová růžice
Typ: Bylina
Rozšíření: Evropa
Dostupnost: Běžná
Rozmnožování: semeny • odnožemi •
Substrat: Netřesky nemají velké nároky na substrát. Dokáží růst i mezi kameny, dokoce i na střechách domů ve spárách mezi střešními taškami. Neměly by ovšem mít podklad, který udržuje vodu - mohlo by docházet k jejich zahnívání. Volíme raději kameny, jemný štěrk nebo písek.
Rozmnožování: Odnožemi - Je to nejjednodušší způsob množení této rostliny. Od mateřské rostliny oddělíme odnož, který zasadíme do substrátu. Množení odnožemi můžeme provádět od jara do začátku podzimu - aby rostlina stihla zakořenit a přečkala zimu.
Ekologie: Roste na suchých, výslunných skalách a kamenných zídkách, od pahorkatin až do alpínského stupně.
Pěstování: Netřesky vysazujeme na slunná místa. Mohou růst i v polostínu, ale nedochází pak k jejich plnému probarvení, ve stínu pak mají tendenci listy žloutnout. Navíc ve stínu je větší pravděpodobnost udržování vlhkosti, což této rostlině neprospívá. Je nenáročný na zálivku, občasné vyschnutí substrátu neublíží. Je plně mrazuvzdorný. Po odkvětu mateřská rostlina odumírá, ale do té doby vytvoří velké množství odnoží.
Zajímavosti: Český název této rostliny je odvozen od slova "Netřískat" - dříve se věřilo, že tato rostlina má vliv na ochranu proti bleskům (často rostl i na střechách domů).
Tato rostlina má význam i v medicínském odvětví - šťáva z netřesků má hojivé účinky na drobná poranění (řezné rány), tato lze i uchovat zmrazením. Odvar z čerstvých listů je možno použít při zánětlivých onemocněních ústní dutiny (bolesti v krku, nachlazení, bronchitida).
Barva květu: růžové až červenofialové, květy jsou 12–16četné, miskovité, korunní lístky čárkovité, kvete od června do července.
Barva listů: během roku variabilní

Prezentace našich uživatelů
Nízké Tatry
Nízké Tatry
Jrk 60 cm
Jrk 60 cm
Trvalkový záhonek
Trvalkový záhonek
Hledat fotografie Sempervivum tectorum
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© SKALKY.NET - https://skalky.net/atlas/sempervivum_tectorum