Přihlaste se a využijte web naplno SKALKY.NET »

netřesk pavučinatý

 

Atlas » Sempervivum arachnoideum 

netřesk | © Jrk | Sempervivum arachnoideum
Latinský název: Sempervivum arachnoideum
Český název: netřesk pavučinatý
Rubrika: Netřesky
Světelné nároky: Polostín až plné světlo
Růst: Střední
Náročnost: Velmi nízká
Forma: Listová růžice
Typ: Bylina
Rozšíření: Evropa
Dostupnost: Běžná
Rozmnožování: semeny • odnožemi •
Substrat: Netřesky nemají velké nároky na substrát. Dokáží růst i mezi kameny, dokoce i na střechách domů ve spárách mezi střešními taškami. Neměly by ovšem mít podklad, který udržuje vodu - mohlo by docházet k jejich zahnívání - podklad by měl vodu spíše odvádět. Volíme raději kameny, jemný štěrk nebo písek.
Rozmnožování: Odnožemi - Je to nejjednodušší způsob množení této rostliny. Od mateřské rostliny oddělíme odnož, který zasadíme do substrátu. Množení odnožemi můžeme provádět od jara do začátku podzimu - aby rostlina stihla zakořenit a přečkala zimu.
Ekologie: Roste v domovině na skalách a zpevněných sutích, častěji i na kyselých půdách, v pásmu od hor až do alpínského stupně (až do výšky 2 900 m n. m.).
Pěstování: Netřesky vysazujeme na slunná místa - plné slunce nevadí. Mohou růst i v polostínu, ale nedochází pak k jejich plnému probarvení, ve stínu pak mají tendenci listy žloutnout. Navíc ve stínu je větší pravděpodobnost udržování vlhkosti, což této rostlině neprospívá. Je nenáročný na zálivku, občasné vyschnutí substrátu neublíží. Je plně mrazuvzdorný. Po odkvětu mateřská rostlina odumírá, ale do té doby vytvoří velké množství odnoží.
Zajímavosti: Český název této rostliny je odvozen od slova "Netřískat" - dříve se věřilo, že tato rostlina má vliv na ochranu proti bleskům.
Barva květu: Sytě růžová až červená, kvete od června do září. Květy jsou 8–12četné, 1–2 cm v průměru.
Barva listů: variabilní v celé ročním období

Prezentace našich uživatelů
Jrk 60 cm
Jrk 60 cm
Hledat fotografie Sempervivum arachnoideum
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© SKALKY.NET - https://skalky.net/atlas/sempervivum_arachnoideum