Přihlaste se a využijte web naplno SKALKY.NET »

Kávovník arabský

 

Atlas » Coffea arabica 

Kávovník | © Scoty | Rostlinka po cca 2letech

» další fotky

Latinský název: Coffea arabica
Český název: Kávovník arabský
Odrůda: bourbon
Rubrika: Dřeviny
Výška rostliny: 2 - 6 cm
Cena: 150 - 650 Kč
Světelné nároky: Polostín
Růst: Střední
Náročnost: Vysoká
Typ: Keř
Rozšíření: Jižní Amerika
Rozmnožování: řízkováním • semeny •
Substrat: Černozem, popř. hnědozem nebo rašelina s vyšším obsahem dusíku a fosforu
Rozmnožování: Řízky nebo semeny
Pěstování: Kávovník se množí nejlépe semeny. Protože semena poměrně rychle ztrácejí klíčivost, neměla by být starší než jeden měsíc. Je tedy vhodné pořizovat semena pro výsev od seriozního prodejce. Semena vyséváme i s rohovitým endokarpem do květináčů po 2 až 5. Jako substrát postačí běžný zahradní substrát s mírně kyselou půdní reakcí. Při zachování optimální teploty v rozmezí 25 až 28 °C, semena klíčí během 2 až 3 týdnů. Mladé rostlinky nesnáší nadměrnou vlhkost půdy. To vede k uhnívání kořenových krčků.

Po jednom rozsazujeme semenáčky, jakmile se objeví první pár pravých listů. Volíme květináče s průměrem okolo 10 cm. Stanoviště vybíráme takové, kde budou mít rostliny dostatek rozptýleného světla, přímé sluneční paprsky by mohly způsobit popálení listů. Vhodné stanoviště je např. za záclonou u jihovýchodního až jihozápadního okna. Letnění na terasách nebo zahradách není příliš vhodné, protože kávovník je citlivý jak k teplotním, tak i k vlhkostním výkyvům počasí. Teplota by měla být v rozmezí 20 až 25 °C. S ohledem na nedostatek světla v zimním období je vhodné okolní teplotu snížit na 15 až 18 °C a podle toho upravit také závlahu.

Kávovník podobně jako další pokojové květiny hnojíme jednou za dva týdny. Dusík je nezbytný pro správný růst a fosfor podporuje tvorbu květů a vývin plodů.

Kávovníku vyhovuje propustný substrát bohatý na živiny. Kořen se rozvětvuje mělce pod povrchem. Čím více je substrát zásobený živinami, tím je hloubka, do níž kořeny pronikají, menší. Na dně květináče by neměla chybět drenáž.

Kávovník obvykle není napadán chorobami ani škůdci. Poškození, ke kterému nejčastěji dochází, je poškození listů, nicméně na vinně většinou nebývají škůdci, ale např. příliš suchý vzduch nebo nedostatek některých prvků ve výživě.

Aby rostlina dobře kvetla, je v zimním období nezbytné omezit zálivku a nehnojit. V podmínkách našich interiérů kávovníky začínají kvést a plodit ve stáří okolo tří až pěti let. Plody jsou v době zralosti žluté, ale častěji červené, sklízíme je až úplně vybarvené. Jsou to asi 15 mm dlouhé oválné peckovice. Peckovice má dužnaté oplodí, uvnitř kterého se obvykle nachází dvě semena, neboli kávová zrna. Kromě použití semen pro další výsev se můžeme pokusit i o přípravu vlastní kávy…
Choroby: Rez kávovníková
Botanický popis: Stálezelený keř až nízký strom, 2–6 m vysoký. Listy jsou krátce řapíkaté, vstřícné, eliptické, 12–15 cm dlouhé, na okraji zvlněné, na vrcholu zašpičatělé, kožovité, na líci tmavozelené, na rubu světlejší. Květy vyrůstají ve svazečcích v úžlabí listů po 2–12, kalich je trubkovitý, 5cípý, koruna 5četná, bělavá, květy jsou vonné. Plodem je elipsoidní peckovice, až 15 mm dlouhá, která je nejprve zelenožlutá, později červená až červenofialová, pěstují se i odrůdy s plody žlutými. Plod obsahuje většinou 2 semena, která jsou z jedné strany plochá, s obecně známou podélnou rýhou. Pokud se v plodu vyvine semeno pouze jediné, je kulovité.
Zajímavosti: Z cca 60 druhů rodu kávovník (Coffea) je nejvýznamnější právě kávovník arabský. Jeho pěstování má bohatou historii a i dnes je nejvýznamnějším druhem, co se týče produkce kávy. Počátky pěstování kávovníku arabského se datují do období mezi 6. a 9. stoletím v Etiopii, později se jeho pěstování rozšířilo: ve 14. až 15. století do Jemenu, v 16. až 17. století do jihovýchodní Asie a do tropické Ameriky v 19. století.
Barva květu: bílá
Barva listů: tmavě zelená - stříbrně zelená
Upravil:Scoty

Prezentace našich uživatelů
pěstební pokusy
pěstební pokusy
Hledat fotografie Coffea arabica
GooglePicSearchYahooYouTube videaPoslat vlastní fotku Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele
© SKALKY.NET - https://skalky.net/atlas/coffea_arabica